YouTube Shorts beta. Odgrzany kotlet na wzór TikToka?

YouTube Shorts beta. Odgrzany kotlet na wzór TikToka?

Jakiś czas temu YouTube wprowadził nową funkcję nazywaną “Shorts beta YouTube”, odwzorowaną niemal 1:1 na przykładzie popularnej aplikacji TikTok. Jaką wartość ma ona wnieść do YouTube’a i jak nagrywać filmy w Shorts beta YouTube – dowiecie się z naszego artykułu. 


Czym jest Shorts beta YouTube?

YouTube shorts to nowa funkcjonalność YouTube, do złudzenia przypominająca TikToka. W Polsce oficjalnie została wprowadzona 14 lipca 2021 i do dziś pozostaje w wersji beta (fazie testowej). Jest to nowy sposób na nawiązanie więzi z odbiorcami wyłącznie za pomocą smartfona i kamery do krótkich formatów w aplikacji YouTube.

Co ważne, Shorts beta YouTube działa tylko w aplikacji mobilnej. 


Jak znaleźć Shorts beta na YouTube? 

Aby znaleźć krótkie filmy w serwisie YouTube, najprościej jest wpisać w wyszukiwarkę frazę “shorts”. Równie szybko odnajdziemy ją w panelu głównym pod nazwą “Shorts beta”. W tym miejscu wyświetlają się najbardziej popularne i “trendujące” krótkie materiały video.

W aplikacji mobilnej, YouTube umieścił sekcję “Shorts” również w przypiętym, dolnym panelu w menu głównym. Dzięki temu każdy użytkownik bez problemu ją znajdzie. 


Gdzie znajdą nas użytkownicy?

Widzowie, krótkich treści wideo powinni szukać w zakładce „Shorts”, ale również

  • na stronie głównej YouTube;
  • w powiadomieniach;
  • na karcie Subskrypcje;
  • na stronie kanału w sekcji Polecane. Dowiedz się, jak dostosować układ kanału;
  • klikając krótki format i przewijając, aby zobaczyć więcej takich filmów.


Shorts beta na YouTube – czym różni się od zwykłych filmów na YouTube? 

Po pierwsze  – długość filmu nie może przekroczyć 60 sekund. Po drugie, do nagrywania filmów potrzebny jest nam jedynie smartfon. Po trzecie – aby przejść do następnego filmu wystarczy scrollować ekran palcem w dół. Podsumowując – TikTok w wersji YouTube – nic nowego. 

Jak nagrać film Shorts beta YouTube? 

Po zalogowaniu się do aplikacji, należy kliknąć w mały plusik na środku panelu w menu głównym. Naszym oczom ukaże się okienko, w którym możemy wybrać, jaką formę wideo chcemy wstawić lub nagrać. Spośród dostępnych opcji wybieramy “Utwórz krótki format”. 

Interfejs jest bardzo intuicyjny. Aby nagrać film, musimy kliknąć w ikonę nagrywania znajdującą się na samym środku panelu. Co więcej, możemy zadecydować, czy nasz film ma trwać 15, czy 60 sekund.  

WAŻNE! Do każdego filmu możemy dodać ścieżkę dźwiękową [klikamy przycisk “Dodaj muzykę”] wybraną z biblioteki YouTube’a. Wówczas taki film, może trwać jedynie 15 sec. 

Film, możemy edytować – zwiększyć tempo, dodać efekty dźwiękowe. 

Aby przyspieszyć lub spowolnić nagranie, należy wcisnąć ikonę Szybkości .

Licznik czasu pomoże nam w nagrywaniu filmu bez użycia rąk. Wciskamy go, aby ustawić odliczanie do rozpoczęcia oraz automatycznego zakończenia. 

Użytkowników może jedynie irytować fakt, że w dobie filtrów i efektów specjalnych, takich jak choćby boomerang, brakuje takich funkcji YouTube Shorts Beta.

Znając realia internetu, jeśli produkt wyjdzie z wersji beta, pewnie doczekamy się i filtrów i reklam. 

Spis treści:

Może Ci się spodobać także: