System VR-SailSim do wirtualnego żeglowania stworzony przez Botmod z Dębicy

System VR-SailSim do wirtualnego żeglowania stworzony przez Botmod z Dębicy




Żeglowanie jachtem i poszerzanie swoich umiejętności w tym zakresie bez wychodzenia z domu? Teraz to możliwe, a wszystko za sprawą wirtualnej rzeczywistości! 

Firma Botmod z Dębicy jako pierwsza na rynku stworzyła system umożliwiający zdobywanie teoretycznej oraz praktycznej wiedzy z zakresu żeglarstwa, który również pozwala na przeprowadzenie szkoleń pod okiem doświadczonego Instruktora. Wszystko oczywiście za sprawą wirtualnej rzeczywistości, okularów VR oraz smartfona. Firma Botmod otrzymała prawie milion złotych na wprowadzenie systemu VR-SailSim do sprzedaży, a samo oprogramowanie zostało objęte patronatem Polskiego Związku Żeglarskiego, co pokazuje, jak duże jest zainteresowanie tego typu produktem. 

symulator żeglowania


Skąd pomysł na stworzenie tego typu oprogramowania?

Prezes Botmod – Paweł Goclon będący z zawodu programistą pasjonującym się żeglarstwem przyznaje, że sam pomysł zrodził się przede wszystkim z własnej potrzeby, ale i potrzeb osób ze środowiska żeglarskiego. Paweł miał już okazję pływać po Atlantyku, Morzu śródziemnym oraz po Bałtyku, jednak gdy po raz pierwszy zdarzyła się okazja do prowadzenia jachtu poczuł niepewność, ale przede wszystkim ogromną odpowiedzialność. 

Kwota jachtu morskiego waha się w granicach od kilkuset tysięcy nawet to kilku milionów złotych, co oznacza spore koszty w razie ewentualnego uszkodzenia jachtu. Natomiast niepewność wynikała także z poczucia odpowiedzialności za bezpieczeństwo osób znajdujących się na pokładzie. 

Paweł jako starszy oficer, uczestnik wielu kursów i egzaminów miał już wcześniej okazję manewrować na morzu, jednak zawsze towarzyszyła niepewność. W takich momentach pojawia się uczucie żalu, że na rynku nikt do tej pory nie stworzył oprogramowania do praktykowania sterowania – i tak właśnie zrodził się pomysł na jego stworzenie. 

symulator żeglarstwa

Chwilę później pojawiła się technologia wirtualnej rzeczywistości (VR), która jedynie stała się dodatkową motywacją do realizacji pomysłu. Virtual Reality wywołuje u ludzi niezwykle realne, jednocześnie naturalne doznania, dlatego doskonale nadaje się do nauki żeglowania jachtem. Gogle VR pozwalają użytkownikowi przenieść się na jacht, na morze i na zmierzenie się z falami. Dlaczego nikt wcześniej nie wymyślił podobnej technologii? Odtworzenie fal, morza, odczuć związanych ze sterowaniem i pozostałych naturalnych warunków zdecydowanie nie jest najprostszym zadaniem. 


Realizacja projektu 

Jeszcze przed powstaniem spółki Botmod Sp. z o.o Paweł Goclon zaprezentował swój pomysł komisji ekspertów z Rzeszowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego, którzy uznali, że pomysł ma szansę rozwoju. Komisja zadecydowała, aby system VR -SailSim został przedstawiony w projekcie Platform Startowych Start In Podkarpacie i stało się to pod koniec 2019 roku. 

W zaledwie miesiąc Paweł wraz ze wspólnikiem oraz ekspertem z dziedziny żeglarstwa – Tomaszem Kosiewiczem wykonali minimalną, wstępną wersję produktu. System był cały czas dopracowywany i udoskonalany, pojawiały się także problemy z fizyką, które skutecznie udało się ominąć uzyskując warunki rzeczywiste. W systemie użytkownik ma do wyboru kilka jednostek osobno skonfigurowanych, dzięki czemu zachowania jachtu są niezwykle autentyczne dla użytkownika. 

symulator jachtu

MVP – minimalna wersja produktu została przedstawiona doświadczonym żeglarzom, którzy nie ukrywali zachwytu i sami przyznawali, że sterowanie za pomocą kontrolerów bądź kierownicy jest niezwykle autentyczne i zbliżone do uczucia na wodzie. Pojawiły się także uwagi, które jedynie pozwoliły udoskonalić system, który i tak będzie regularnie rozwijany. Właśnie na tym etapie Polski Związek Żeglarski objął patronatem projekt VR-SailSim


Uzyskanie zgody na sprzedaż systemu VR-SailSim

W październiku odbył się konkurs Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, w którym spółka Batmod otrzymała 974 tysiące złotych na przygotowanie produktu gotowego do sprzedaży. System będzie dedykowany wszystkim osobom zainteresowanym trenowaniem żeglarstwa, a także będzie kierowany do firm szkoleniowych jako uzupełnienie kursów. 

Przed firmą Batmod jeszcze sporo pracy, poprawek oraz optymalizacji systemu, tak aby za maksymalnie pół roku oddać do sprzedaży gotowy, zgodny z wytycznymi Polskiego Związku Żeglarskiego program szkoleniowy. 

symulator żeglowania


Kilka słów o systemie VR-SailSim

 Wiele modułów szkoleniowych, możliwość przejścia szkolenia, zdobycia stopnia żeglarza jachtowego oraz sternika morskiego to jedne z wielu elementów, jakie zawiera system. Wiele jachtów do wyboru, żegluga o różnych porach dnia podczas lepszych lub gorszych warunków pogodowych pozwala na skuteczne przygotowanie się do prawdziwej wyprawy na morze. 

Obecnie dostępna jest jedna lokalizacja, jednak firma Batmod już planuje wprowadzenie wielu innych akwenów, obsługę urządzeń pokładowych oraz nawigację. Ponadto firmy produkujące osprzęt żeglarski będą miały możliwość odpłatnie umieścić swoje produkty w symulatorze. 

Innowacyjne podejście, młody i kreatywny zespół z niekonwencjonalnym podejściem pozwoliły na stworzenie produktu, który jest bezkonkurencyjny i trudny do odtworzenia dla innych firm. Paweł informuje także, że już w najbliższym czasie wychodzi nowa wersja gogli VR Oculos Quest 2, na którą system również będzie przygotowany.  Co ważne, symulator nie potrzebuje specjalnym gogli, a można z niego korzystać także na komputerze – to zaleta dla wielu użytkowników. 

Rzeszowska Agencja Rozwoju Regionalnego – projekty

W styczniu 2019 roku ruszyła platforma dla startupów i to właśnie od tego momentu do połowy października 2020 roku ponad tysiąc firm przesłało swoje pomysły na innowacyjne produkty bądź usługi. 30 firm otrzymało dotacje na prawie milion złotych, a 11 z nich zwyciężyło w konkursie Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. Jakie inne pomysły oprócz symulatora nauki żeglowania pojawiły się na rynku? Są to m.in. konfigurator mieszkań i przestrzeni architektonicznych, system rozpoznawania szkodników w uprawach rolnych oraz m.in. asystent do nauki matematyki. Wiceprezes RARR – Jolanta Wiśniowska zaprasza do składania wniosków jednocześnie informując, że we wrześniu rozpoczął się ostatni etap naboru Start In Podkarpacie i potrwa do stycznia 2021 roku. Być może i Twój pomysł stanie się nowym, innowacyjnym produktem na rynku. 

Spis treści:

Może Ci się spodobać także: