Nagły przyrost ruchu na stronie. Bot Traffic – co z nim zrobić?

Nagły przyrost ruchu na stronie. Bot Traffic – co z nim zrobić?

Jedną z podstawowych funkcji Google Analytics jest badanie źródła ruchu na stronie WWW. Przeglądając statystyki możemy sprawdzić, kto i z jakiego miejsca na świecie, odwiedził naszą stronę. Zdarzają się czasem pewne skoki w liczbie odwiedzających. I mimo złudzeń, niestety nie są to nasi realni odbiorcy, a boty. Co z tym zrobić?

Bot traffic – po co roboty pojawiają się na naszej stronie? 

Śmiało można stwierdzić, że bot traffic to spamerski ruch na stronie. Dla nas, jako właścicieli sklepu internetowego, bloga, czy portalu, ruch ten jest bezwartościowy i burzy tylko statystyki gromadzone przez GA. Ale za botami mogą kryć się złe intencje, dlatego lepiej na nie uważać. 

– Problem ten dotyka wszystkie znane mi witryny, zarówno te małe i duże, nowe i z historią.  Chodzi tutaj o ruch generowany przez boty internetowe, często powiązane ze spamowymi stronami których normalnie nie chcielibyśmy odwiedzać ani mieć z nimi cokolwiek wspólnego – mówi Dominik Niedźwiecki, specjalista SEO w agencja.com – O ile ich ruch nie jest bezpośrednio szkodliwy dla nas ani naszej strony – pod warunkiem że odbywa się zdroworozsądkowo – to nie stanowią one dla nas problemu. Ten zaczyna się wtedy gdy ilość generowanego przez wszelkiego rodzaju boty jest na tyle duża że ma znaczący wpływ na działanie serwera (obciążają go, porze zgol strona działa zwyczajnie wolniej) albo co bardziej prawdopodobne – ilość ruchu wykracza poza margines błędu statystycznego i dochodzi do zaburzenia zbieranych danych podkreśla ekspert. 

UWAGA: Gdy odkryjesz źródło spamerskiego ruchu, lepiej unikaj bezpośredniego odwiedzania strony. To może zainfekować Twój komputer wirusem lub innym złośliwym oprogramowaniem. 

Jak odróżnić bota od zwykłego użytkownika?  

Bot to zaprogramowana aplikacja, która wykonuje zaprogramowane zadania. Boty postępują zgodnie z wgranymi instrukcjami bez jakiejkolwiek ingerencji ze strony człowieka. Boty są zaprojektowane tak, aby wykonywały ludzkie zadania w taki sam sposób. Można powiedzieć, że replikują one ludzkie zachowania i działania. Zazwyczaj boty są tworzone do wykonywania powtarzających się zadań. Czas wykonywania tych zadań jest znacznie szybszy niż kiedy zrobiłby to człowiek.

Bot Traffic możemy łatwo odczytać w GA. Aby to zrobić, należy przejść do Google Analytics, wybrać zakładkę “Pozyskiwanie” następnie “Przegląd” i “Kanał Ruchu”. 

Boty pojawiają się pod nazwami: 

  • /bottraffic.live
  • /trafficbot.live
  • /bottraffic.live
  • /trafficbot.live
  • /bot-traffic.xyz
  • trafficnow.club

Bot traffic a odczytywanie wskaźników

Niekontrolowany ruch botów może wpływać na wskaźniki analityczne, takie jak odsłony, współczynnik odrzuceń, czas trwania sesji, geolokalizacja użytkownika i konwersje. Te odchylenia w metrykach mogą powodować wiele frustracji dla właściciela strony. Stanowi to duży problem, zwłaszcza jeśli chcemy ulepszyć stronę, wykonujemy testy A/B i zależy nam na optymalizacji współczynnika konwersji. Szum w statystykach tworzonych przez boty burzy nam cały pogląd na faktyczny stan wydajności strony. 

– Bez wdrożenia odpowiednich filtrów analityce, istnieje ogromne prawdopodobieństwo że dane będą zakłamane. A jeśli zbieramy „śmieciowe dane” – to analogicznie nasze wnioski również takie będą. Co prowadzi do złych decyzji tłumaczy Niedźwiecki. 

Co z wydajnością strony?

Wysyłanie ogromnych ilości ruchu botów to bardzo częsty sposób przeprowadzania ataków DDoS (ang. distributed denial of service) przez systemy komputerowe lub usługę sieciową w celu uniemożliwienia działania poprzez zajęcie wszystkich wolnych zasobów. Podczas niektórych rodzajów ataków DDoS na witrynę kierowana jest tak duża ilość ruchu, że serwer źródłowy zostaje przeciążony, a witryna staje się niedostępna dla docelowych użytkowników.

Jak wykluczyć ruch botów z raportów Google Analytics?

Aby pozbyć się ruchu typu SPAM z GA, zalecane są 2 rozwiązania. Możemy wykorzystać segment niestandardowy do danych historycznych, które już zostały zebrane, lub użyć filtrów niestandardowych aby wykluczyć nowe dane generowane przez poszczególne boty.

– W internecie znaleźć można gotowe listy najpopularniejszych botów, które po dodaniu w Google Analytics ukrócą mierzenie spamowego ruchu. Musimy jednak pamiętać że takie wykluczenia działają tylko do przodu… nigdy w stacz. Tym samym warto zadbać o to na samym początku wdrażając analitykę strony. Aby wszystkie dane były nas najlepszej jakości – proponuje ekspert z Agencja.com. 

Wykluczenie botów przy wykorzystaniu segmentu niestandardowego 

Wejdź w Raporty -> Pozyskiwanie -> Przegląd. Na samej górze kliknij przycisk “Dodaj segment”.

Następnie wybierz  “Nowy segment”.

W nazwie nowego segmentu najlepiej wpisz coś, co będzie jasno wskazywało na to, czego segment dotyczy, w tym przypadku moze być to ruch SPAM. 

Następnie, wybierz zakładkę “warunki”. Filtry poustawiaj na “sesje” oraz “wyklucz”. W Akcji zdarzenia wybierz “Rozmiar Przeglądarki”, zaraz obok – funkcję “zawiera” i wpisz nazwę bota.

Segment, który stworzyłeś, będzie wyświetlał się na liście segmentów niestandardowych.  

Po jego aktywowaniu otrzymasz raport porównujący ruch nie odfiltrowany z odfiltrowanym.

Wykluczenie botów przy wykorzystaniu filtra niestandardowego 

Na samym dole po lewej stronie głównego menu w Google Analytics, wybierz kolejno: „Administracja” -> „Widok danych” -> „Filtry” -> „Dodaj nowy filtr”. Następnie wybierz filtr „niestandardowy” -> wybierz pole filtra „Identyfikator URI urządzenia” -> wpisz w pole: .*trafficbot.*|.*traffic-bot.*|.*bot-traffic.*|.*bottraffic.*

Czy można zablokować ruch spamerski?

Pierwszym krokiem do zatrzymania lub zarządzania ruchem botów na stronie internetowej jest włączenie pliku robots.txt. Jest to plik, dołączany do plików źródłowych większości stron internetowych który zawiera instrukcje dla botów indeksujących stronę i może być skonfigurowany tak, aby zapobiegać odwiedzaniu lub interakcji ze stroną przez boty. Należy jednak pamiętać, że tylko dobre boty będą przestrzegać zasad zawartych w pliku robots.txt; nie zapobiegnie to pełzaniu strony przez złośliwe boty.

Spis treści:

Może Ci się spodobać także: