Licencja na organizację TEDxRzeszów – jakie wymagania musiał spełnić Łukasz Bis, żeby ją zdobyć?

Licencja na organizację TEDxRzeszów – jakie wymagania musiał spełnić Łukasz Bis, żeby ją zdobyć?

Kilka dni temu informowaliśmy, że Rzeszów zostanie kolejnym miastem, w którym odbędzie się konferencja TEDx. Wszystko dzięki Łukaszowi Bisowi, CEO InternetBeta, który otrzymał licencję na organizację TEDxRzeszów, a o tą nie było łatwo. Ile musiał się o nią starać? Jakie wymagania musiał spełnić? I w końcu – jakie ma pomysły na organizację pierwszej edycji? Tego dowiecie się z naszej rozmowy. 


Zdobycie licencji na organizację TEDx to nie lada wyzwanie. Czego trzeba dowieść, czym się wyróżnić, aby przekonać organizację TED, że licencja będzie w dobrych rękach?    

Faktycznie, o licencję na organizację TEDx nie było łatwo. Wniosek do skomplikowanych nie należy, ale sam miałem dwa podejścia – pierwsze zakończyło się niepowodzeniem. Wtedy okazało się, że dla organizacji TED zbyt wąsko myślę. Tak – najwyraźniej jest to możliwe (śmiech). Za drugim razem poszedłem “po całości”. Znalazłem ogólny temat – szeroki jak rzeka -, a tym samym zjednałem sobie przychylność TED i zyskałem licencję. 

Jak to zrobić? Aby uzyskać licencję na organizację TEDx trzeba przede wszystkim być człowiekiem pasji. Bez oddania, zaangażowania, wiary w to, że się uda i że warto, nic z tego nie będzie. Formalnie, aby dostać licencję, składa się wniosek, w którym opisuje się ideę wydarzenia, wskazuje miejsce i jego rodzaj. Dodatkowo trzeba opisać siebie – myślę że doświadczenie eventowe ma znacznie. Potem należy… uzbroić się w cierpliwość. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem przychodzi mail “TEDx – License Approved”. Nadmienię, że licencja jest nieodpłatna.

Przed przejściem tej procedury radzę zacząć od zapoznania się ze ściśle określonymi wytycznymi i zastanowić czy uda nam się je spełnić – u mnie to było łatwe, bo ja guideline TEDx’a znam od dawna. Miałem zresztą też przyjemność rozmawiać z paroma osobami, które za TEDx’y w innych miejscach odpowiadają. Bardzo jestem wdzięczny Aliemu Al-Saiedi’emu, bo to od niego dostałem bardzo dużo dobrej energii na etapie składania swojego pierwszego wniosku, kiedy szukałem co zrobiłem źle i teraz także przy drugim podejściu.


Jak długo trwa cała procedura?

TED ma 3 miesiące na rozpatrzenie wniosku. Gdybym natomiast miał liczyć czas od pierwszej myśli o tym do realizacji, to u mnie zajęła ona jakieś dziesięć lat (śmiech). Ideę zasiał we mnie kolega z pracy. Gdyby nie Mihaił Cebotarii, to na pewno na TED i TEDx’y wpadłbym dużo później. To on był pierwszą iskrą, która sprawiła, że zacząłem dojrzewać do TEDxRzeszow, bo organizacja tego wydarzenia wymaga dojrzałości. To jest naprawdę duża sprawa.

I teraz powiem nieskromnie: myślę, że ta licencja mi się należała. O TEDxRzeszow mówiły różne osoby i to od dłuższego czasu. Jednak czegoś im brakowało. Może determinacji, a może właśnie pasji. A ja po prostu to zrobiłem.

WARTO PRZECZYTAĆ: Jak wygląda influencer marketing w branży gamedev


Tematy poruszane podczas spotkań TEDx oscylują nie tylko wokół technologii i biznesu, ale też rozrywki i kwestii globalnych. O czym będzie można posłuchać podczas konferencji w Rzeszowie?

Pierwszy TEDxRzeszow będzie dotyczył ogólnego tematu New Normality – Nowa Normalność. Szeroko, inspiracyjnie, nie tylko w kontekście pandemii, bo świat się zmienia mimo niej.


Kto zabierze głos w pierwszej edycji TEDxRzeszów?

Co do prelegentów – na TEDx’ach jest to szalenie ważne. Muszą być to ludzie, którzy potrafią porwać tłumy. Pasjonaci, szaleńcy, zapatrzeni w to co robią. Niby o takich prosto, ale łatwo tutaj o pomyłkę, dlatego selekcja będzie ostra. Nie tylko bio i zdjęcie, plus ciekawy temat – na pewno będę z każdym się spotykał i dyskutował. Bo pierwszy TEDxRzeszow musi być dopięty i merytorycznie i organizacyjnie. Oczywiście są już jakieś typy. Wśród nich jest np. Martyna, która ma 17 lat, interesuje się fizyką kwantową, ma zgłoszenie patentowe i właściwie osiągnęła już tyle, że spokojnie kilku naukowców może jej pozazdrościć – takich ludzi trzeba pokazywać, bo to oni zmieniają świat. Będziemy gościć też Eryka Wdowiaka – strasznie zajawionego gościa, którego poznałem kilka miesięcy temu i od tego czasu stale coś razem układamy. Rozmawiam jeszcze z kilkoma osobami – i nie są to osoby zajmujące się światem cyfrowym (a przynajmniej nie tylko) – to osoby, które żyją pasją. Będą to naukowcy, biznesmeni, dziennikarze, muzycy – i nie spodziewajcie się tylko ludzi dorosłych – prawdziwa pasja jest w dzieciach, więc jak mi się uda zrealizować mój pomysł, to będą i dzieciaki, które niejednokrotnie potrafią nas dorosłych zawstydzić. Już dziś wiemy na pewno, że podczas TedxRzeszów wystąpi Jarosław Kuźniar. 

Organizacyjnie jest to też duży wysiłek, więc otwarty jestem na pomoc wszelaką, ale też nieprzypadkową. Ja lubię otaczać się osobami, które myślą podobnie szybko jak ja, a jeszcze lepiej jeśli potrafią doprowadzić do egzekucji, bo ja jestem znany z wymyślania, tylko czasem nie ma kto realizować moich pomysłów. Tutaj na pewno skorzystam też z pomocy profesjonalistów: Paweł Kordyś i Marek Kiwer z The Big Thing na pewno będą mnie wspomagać, niezastąpiona ekipa z Blue Cherry Studio – Piotrek Kordyś i Paweł Ciupak – już pracują nad moimi materiałami wizerunkowymi i będą odpowiadać za realizację foto-video w trakcie TEDxRzeszow. Jeśli działać przy takim projekcie to tylko z najlepszymi. Wsparcie też płynie z Ideo – firmy, w której zaczynałem swoją pierwszą zawodową pracę! Jestem przekonany, że będzie to udane wydarzenie. 


Czy Beta może poczuć się zagrożona?

Haha – Beta to jest teraz mój najważniejszy eventowy projekt. Ci co kojarzą mnie z Bety wiedzą ile energii i zaangażowania tam wkładam. Wręcz całego siebie. Cierpi na tym też moja rodzina, ale całe szczęście są na tyle wyrozumiali, że dajemy radę. Ale nie – Beta i TEDx to dwa odrębne byty, każde ma swoje miejsce w kalendarzu, każde znajduje swoją energię. Częściowo może prelegenci się zazębią, ale w innym charakterze. Najważniejsze, że żaden z tych eventów nie jest zagrożony.


Datę pierwszego TEDxRzeszów znamy, a co z miejscem? 

Termin – na razie pod znakiem zapytania –, bo teraz bardzo trudno o sztywne deklaracje – to 13 stycznia 2022 – czwartek. Miejsce – tego jeszcze nie wiem. Pandemia dużo tutaj miesza. Poza tym sam sposób realizacji jeszcze nie jest pewny – oczywiście marzy mi się stacjonarny TEDxRzeszow, ale jestem otwarty na to co przyniesie przyszłość – i w razie niekorzystnych warunków będziemy wdrażać plany awaryjne.

Uruchomiona jest już strona -wizytówka – www.tedxrzeszow.com. Zachęcam do odwiedzin – tam znajdziecie namiary na mnie i ewentualne aktualności. Na ten moment jest zasłonka, ale licencję mam zaledwie od tygodnia.

Stay tuned – #tedxrzeszow już wkrótce!

ZOBACZ TEŻ: Firmy negatywnie oceniają działania agencji SEO. Algorytm ma pomóc dobierać właściwych współpracowników

Spis treści:

Może Ci się spodobać także:

Używamy plików cookie, aby zapewnić najlepszą jakość korzystania z naszej witryny. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.