Jak poprawić wynik jakości i podnieść Ad Rank reklam w Google?

Jak poprawić wynik jakości i podnieść Ad Rank reklam w Google?

Wysoki wynik jakości świadczy o tym, że reklama w Google i strony docelowe, do których kieruje użytkowników, doskonale pasują do wyników wyszukiwań. Im wyższy wynik jakości, tym lepsza pozycja reklamy w SERP. Jak obliczyć wynik jakości i tym samym podnieść Ad Rank?


Im wyższy wynik jakości, tym lepszy Ad Rank w Google

Zacznijmy od tego, czym właściwie jest Ad Rank w Google? Aby to wyjaśnić, przydatne będzie następujące równanie:

Ad Rank = CPC x wskaźnik wyniku jakości Twojej reklamy

Jakość reklamy (Ad Quality) jest jednym ze składowych Rankingu Reklamy (Ad Rank), który decyduje o pozycji na jakiej wyświetli się reklama (w odniesieniu do reklam konkurencji). Algorytmy Google mierzą i oceniają, jak trafne i przydatne dla użytkowników są informacje zawarte w reklamie. Im lepszej jakości reklama, tym wyższy współczynnik jakości, jaki uzyska (Quality Score).

Jeśli więc chcesz, aby Twoje reklamy miały wyższy Ad Rank – bez płacenia więcej za kliknięcia – powinieneś zadbać o poprawę wskaźnika wyniku jakości. 

Wynik jakości to jedno z diagnostycznych narzędzi Google, które pozwala reklamodawcy ocenić jakość jego reklam na tle innych. Wynik ten można sprawdzić logując się do konta Google Ads. Wskaźnik wyniku jakości pokaże nam wartość liczbową w skali od 1 do 10. Im lepiej reklama oraz strona docelowa, na którą prowadzi ona użytkownika, spełnia jego oczekiwania, tym wyższa ocena jakości danej reklamy. Ocenę widać na poziomie słów kluczowych. Aby zobaczyć wynik jakości, przypisany do danego słowa kluczowego (np. w przypadku reklamy typu search) można dodać taką kolumnę z listy dostępnych danych z kampanii.

Dbając i stale poprawiając jakość reklamy w Google dla swoich produktów czy usług, możemy wpłynąć pozytywnie na jej pozycjonowanie, jak również – pośrednio – obniżyć koszty.

WARTO PRZECZYTAĆ: Google Ads. Ile kosztuje reklama w Google?


Jak zwiększyć trafność reklam w Google?

Trafność reklamy (Ad Relevance) jest jedną ze składowych branych pod uwagę przy obliczaniu współczynnika wyniku jakości reklamy (Quality Score).

Aby reklama była trafna, musimy zrozumieć intencję użytkownika. Przeanalizowanie reklam pod kątem słów kluczowych, jakich używają internauci gdy szukają usług lub produktów jakie oferuje reklamodawca, jest kluczowym procesem, jeśli chcemy aby reklama miała jak najwyższy wskaźnik trafności. W przypadku reklam produktowych (Shopping Ads), dla których nie wybieramy sami słów kluczowych, ważne jest aby feed produktowy (dane o produktach, jakie sprzedaje sklep) był zoptymalizowany już w momencie odpalenia kampanii. Innymi słowy, należy zadbać, aby w tytule produktu znalazły się słowa kluczowe, o które najczęściej pyta w wyszukiwarce użytkownik, który chce kupić dany produkt. Możemy przygotować kilka wersji dla danego produktu, czyli przygotować duplikaty z różnymi tytułami. Dzięki temu zwiększymy szanse, na pojawienie się naszej oferty w różnych zapytaniach użytkowników. 


Tworzenie zapasów i ich optymalizacja

Tworząc w pliku produktowym oferty produktów z różnymi tytułami, tworzymy tym samym dodatkowe opcje reklamy produktowej. Zwiększamy zarówno szansę na wyświetlenie reklamy danego produktu, ale również podnosimy jej jakość – jeśli tytuł produktu jest jednocześnie frazą kluczową, jakiej użył internauta –  jej trafność, a zarazem jakość, rośnie. Warto użyć narzędzi SEO, ale również sprawdzać rekomendacje Google odnośnie słów kluczowych dla naszych kampanii i aktualizować je pod tym kątem.

POLECAMY RÓWNIEŻ: 5 rzeczy, które powinieneś wiedzieć o remarketingu, by poprawić jego skuteczność


Co jeszcze należy zrobić aby zwiększyć wynik jakości? 

Google cały czas śledzi najnowsze trendy sprzedażowe i rozbudowuje swoją bazę kategorii produktów. Każdy produkt, jaki reklamowany jest za pomocą reklam produktowych Google, będzie automatycznie przypisany do jednej z kategorii produktów Google. W dopasowaniu produktów do odpowiednich kategorii pomagają dodane do pliku produktowego atrybuty GTIN czy MPN. GTIN (Global Trade Item Number, czyli Globalny Numer Jednostki Handlowej) jest numerem, który jednoznacznie identyfikuje dany produkt. Wartość tą podaje się w postaci atrybutu gtin [gtin] w pliku produktowym. Atrybut ten jest wymagany dla wszystkich produktów, które mają ten numer przypisany przez producenta. Ułatwia on algorytmom prawidłową klasyfikację produktów i co za tym idzie, trafne wyświetlanie reklam. W specjalnych przypadkach rolę atrybutu GTIN mogą pełnić również numery: UPC, EAN, JAN, ISBN, ITF-14. MPN (Manufacturer Part Number, czyli Numer Katalogowy Producenta) jest atrybutem pozwalającym zidentyfikować lub odróżnić produkt od danego producenta. Uzupełniając ten atrybut w pliku produktowym ułatwiasz nie tylko identyfikację i klasyfikację produktu algorytmom Google, ale również klientom szukającym konkretnego modelu czy towaru po tym numerze. Google zaleca dodanie atrybutu mpn [mpn] jeśli produkt, który sprzedajemy, takowy numer ma przypisany przez producenta. 

Aby mieć pewność, że nasze produkty są zaklasyfikowane poprawnie warto w swoim pliku produktowym od razu stosować kategorie zgodne z tymi, jakich używa Google. Warto używać atrybutu [kategoria_produktów_Google] pomimo tego, że jest opcjonalny. Szczególnie jeśli planujemy kampanie w oparciu o podział produktów po ich kategoriach.


Duży feed – duży problem? Niekoniecznie 

A co jeśli feed, który musimy zmodyfikować składa się z tysięcy produktów? Co jeśli jest on generowany automatycznie? Wprowadzanie zmian na poziomie produktu jest nieco kłopotliwe. W takim przypadku potrzebujemy narzędzi do optymalizacji feedów. Arkusz Google może nie wystarczyć, chyba że lubimy poświęcać dużo czasu na zadania, które powinny być stosunkowo łatwe do wykonania.  


Narzędzia do optymalizacji feedów

Na rynku istnieją rozwiązania, które znacznie ułatwiają proces modyfikowania dużych feedów. Jednym z nich jest na przykład Sembot – zsynchronizowany z kontami Google Analytics i Google Ads. Dzięki temu narzędziu można dokonać dowolnych zmian w feedzie i przygotować go do użycia w swoim Google Merchant Center.

Inne możliwości, jakie daje Sembot to m.in. duplikowanie produktów w feedzie, aktualizacja całego feeda według dowolnego parametru, bieżące uzupełnianie informacji na temat konkretnej grupy produktów, czy wykorzystanie nowego custom feeda do spersonalizowanych kampanii lub innych kanałów marketingowych.

ZOBACZ TEŻ: Audyt kampanii Google Ads. Na co warto zwrócić uwagę analizując kampanie reklamowe?

Spis treści:

Jedna odpowiedź

Może Ci się spodobać także: