Hosting współdzielony, serwer VPS, serwer dedykowany czy cloud server – które rozwiązanie wybrać?

Hosting współdzielony, serwer VPS, serwer dedykowany czy cloud server – które rozwiązanie wybrać?

Na rynku usług hostingowych znajdziesz kilka typów serwerów oraz dziesiątki usług hostingowych. Jak się w tym wszystkim odnaleźć i jaki serwer wybrać dla swojej strony? Postawić na hosting współdzielony, VPS, serwer dedykowany, a może cloud server? Czas odpowiedzieć na te pytania. 

Każda z wyżej wymienionych usług spełnia podstawową funkcję hostingu, czyli jest miejscem na pliki Twojej strony internetowej i poczty e-mail. Sama przestrzeń na dysku to jednak nie wszystko. Serwer powinien gwarantować nam dużo więcej – stabilność działania, bezpieczeństwo danych, kopie zapasowe, czy sprawną pomoc techniczną. 


Hosting współdzielony – dobry na start

Hosting współdzielony to zdecydowanie najbardziej popularna usługa hostingowa na rynku. Stworzono ją z myślą o podstawowych potrzebach właścicieli stron internetowych i dla użytkowników, którzy nie posiadają dużej wiedzy i doświadczenia w zarządzaniu serwerem. Jest to pakiet, w ramach którego użytkownik otrzymuje konkretną, limitowaną przestrzeń dyskową na swoje pliki, backup, pomoc techniczną, możliwość stworzenia skrzynek e-mail oraz dostęp do panelu zarządzania. 

Dużą zaletą tego rozwiązania jest jego cena – pakiety hostingowe wyceniane są już od kilkudziesięciu złotych w pierwszym roku i ok. 100-150 zł w każdym kolejnym roku odnowienia.

Pakiet hostingowy o pojemności np. 10 GB jest tylko małą częścią całego serwera, który utrzymuje hostingodawca. Oznacza to, że na jednym serwerze umieszczonych jest wiele odizolowanych od siebie pakietów hostingowych należących do różnych klientów. Zasoby serwera – moc procesora (CPU), czy ilość pamięci RAM, przydzielane są dla całej maszyny i są współdzielone przez jej użytkowników. 

Oznacza to, że pakiety hostingowe posiadają limity zasobów np. limit wykorzystania CPU oraz pamięć RAM, definiowane jako limit połączeń do serwera, czy limit wykorzystania pamięci RAM na proces. Dzięki zastosowaniu limitów zasobów każdy z użytkowników hostingu współdzielonego może czuć się bezpiecznie wiedząc, że jego strona będzie działać stabilnie i wydajnie, a nadmierny ruch na witrynie “sąsiada” na tym samym serwerze, nie wpłynie na działanie jego usług.

Mając małą stronę WWW, niewielki blog, czy sklep internetowy możemy spać spokojnie. Jeżeli jednak nasz portal jest popularny, zdarzają się w nim skoki ruchu lub odnotowujemy piki zamówień w sklepie online, powinniśmy rozważyć wybór bardziej zaawansowanej usługi serwerowej. 

WARTO PRZECZYTAĆ: Jak wybrać platformę dla sklepu internetowego?


VPS – więcej możliwości ale nie dla każdego użytkownika

Nieco bardziej zaawansowanym rozwiązaniem jest serwer VPS -z języka angielskiego Virtual Private Server-. W klasyfikacji serwerów znajduje się między hostingiem współdzielonym, a serwerem dedykowanym. W przypadku hostingu współdzielonego, zasoby przydzielone do serwera dzielone były na jego użytkowników. Wybierając serwer VPS nie jesteśmy jedynymi lokatorami serwera fizycznego, ale mamy mniej sąsiadów i zasoby takie jak pamięć RAM, czy procesor są nam gwarantowane. 

To nie jedyna zaleta serwera VPS. Na serwerach tego typu mamy dużo większą swobodę w instalowaniu aplikacji, oprogramowania czy wyboru panelu zarządzania serwerem. Zaleta ta nie będzie miała znaczenia gdy chcemy uruchomić WordPressa, PrestaShop, czy inny popularny CMS, ale przyda się gdy chcemy skorzystać na przykład z node.js lub innych języków programowania. 

Virtual Private Server, mimo większej kontroli nad mocą serwera oraz większej swobody w jego konfiguracji, nie jest pozbawiony wad. Wiele firm, które oferują to rozwiązanie tak naprawdę nie daje gwarancji zasobów, a jedynie ich zbliżone wartości.

Ponadto oferty VPS występują często w opcji bez wsparcia technicznego, do samodzielnej konfiguracji i administracji. Oznacza to, że samodzielnie musimy zainstalować właściwe oprogramowanie, aplikację, a następnie własnoręcznie skonfigurować backup czy dbać o regularne aktualizacje środowiska. 

Brak zarządzania to także brak wsparcia supportu dostawcy. To wszystko sprawia, że VPS staje się dobrą opcją dla użytkowników, którzy potrafią samodzielnie zarządzać serwerem i poradzą sobie z rozwiązaniem problemów technicznych.

O kolejnej wadzie serwera VPS możemy przekonać się w chwili awarii sprzętowej jakiegoś z elementów fizycznego serwera w data center. A taka awaria może zdarzyć się zawsze, podobnie jak w przypadku komputerów osobistych, najczęściej w najmniej oczekiwanym momencie. Jeżeli dojdzie np. do awarii dysku to usługa utrzymywana na serwerze VPS przestaje działać. Pracownik serwerowni wydelegowany przez hostingodawcę musi fizycznie wymienić uszkodzony element. Taki proces może potrwać kilka godzin, a nawet kilka dni, podczas których nie mamy dostępu do własnych usług. 

POLECAMY RÓWNIEŻ: Jak wykorzystać Google Analytics w e-commerce?


Serwer dedykowany

W przeciwieństwie do serwera VPS, korzystając z serwera dedykowanego jesteśmy jedynymi jego użytkownikami. W związku z brakiem sąsiadów, nie musimy martwić się już o “podkradanie” zasobów serwera, a zatem CPU i RAM są nam gwarantowane. Serwer dedykowany to maszyna fizyczna, w ramach której możemy skonfigurować dowolny system operacyjny, doinstalować potrzebne moduły, czy wybrać dowolny panel zarządzania. Usługę tę, częściej niż VPS spotkamy w pakiecie z zarządzaniem. Zawsze warto jednak przyjrzeć się szczegółom oferty – co wchodzi w skład proponowanego zarządzania? Jakie wsparcie techniczne gwarantuje nam dostawca fizycznej maszyny? Czy mamy w jego ramach kopie bezpieczeństwa, a także gwarantowane SLA? To pytania, na które warto znać odpowiedź przed dokonaniem zakupu. 

W przypadku braku zarządzania zostaniemy sami z konfiguracją serwera, instalacją oprogramowania, aplikacji, a następnie dbaniem o jej prawidłowe działanie. 

Wadą serwera dedykowanego, podobnie jak serwera VPS, jest kwestia postępowania w przypadku awarii sprzętowej jednego z elementów serwera. W związku z tym, że mamy do czynienia z serwerem fizycznym, wymiana sprzętu także musi być fizyczna, co może potrwać od kilku godzin do nawet kilku dni. W tym czasie usługi hostowane na serwerze dedykowanym pozostają niedostępne lub dostęp do nich jest ograniczony. 

Rozważając serwer dedykowany warto zwrócić uwagę na jego skalowalność. Zmniejszanie i zwiększanie zasobów (CPU, RAM, dysk), w zależności od zapotrzebowania w danym momencie. Serwer dedykowany to maszyna fizyczna – z reguły konfiguruje się ją raz i jeżeli zdecydujemy, że ma mieć 32 CPU i 64 GB RAM to tak już zostaje. Niezależnie od tego, czy w trakcie korzystania z usługi zdecydujemy, że nie wykorzystujemy takiej mocy, albo wręcz przeciwnie – potrzebujemy bardziej wydajnego rozwiązania. O ile ze zwiększeniem zasobów serwera dedykowanego możemy się spotkać w niektórych ofertach, o tyle zmniejszanie najczęściej nie jest już możliwe. 

Może się zatem okazać, że będziemy przepłacać za usługę, której potencjału nie wykorzystujemy. Zwłaszcza, że na starcie aplikacji, strony czy e-commerce ciężko jest określić finalne zasoby serwera. Może się zdarzyć także tak, że większej mocy serwera będziemy potrzebować tylko na 1 tydzień lub kilka dni, w trakcie trwania promocji lub wzmożonego ruchu. 

Jak zatem uzyskać większą elastyczność? Postaw na cloud serwer. 

Cloud server – elastyczne rozwiązanie dla Twojej strony www

Cloud server to serwer działający w grupie maszyn – maszyna wirtualna. W przeciwieństwie do serwera fizycznego (serwer VPS, serwer dedykowany), w przypadku awarii sprzętowej serwer automatycznie uruchamia usługę z innej maszyny, tymczasowo wyłączając serwer wymagający naprawy. Takie postępowanie pozwala na zachowanie ciągłości działania usług, np. sklepu lub strony internetowej. 

Cloud serwer to także rozwiązanie, w którym sami decydujemy jaki system operacyjny chcemy mieć na serwerze i właściwie skonfigurować możemy go jak chcemy, bez ograniczeń. Wybierając rozwiązanie typu cloud samodzielnie dobieramy także moc serwera – liczbę rdzeni CPU, GB RAM, czy pojemność dysku. Możemy zatem zacząć od niewielkiej konfiguracji i wzmacniać ją wraz z rozwojem biznesu i popularności witryny w sieci. Zyskujemy pełną skalowalność. Zasoby cloud serwera można bowiem zarówno podnosić, jak i redukować. Ma to szczególne znaczenie w przypadku akcji promocyjnych lub innych momentów wzmożonego ruchu. Nie musimy całym rokiem przepłacać za zasoby, które były potrzebne tylko przez kilka dni. 

Zarządzanie cloudem polega nie tylko na pomocy technicznej, ale przede wszystkim na ciągłym monitorowaniu dostępności infrastruktury, dbanie o regularne aktualizacje i wydajność serwera. W ramach zarządzania w LH.pl realizowana jest także migracja danych z serwera źródłowego. Cloud to rozwiązanie często wybierane przez właścicieli sklepów opartych o silnik Magento 2.


Hosting współdzielony, serwer VPS, dedykowany, a może cloud server?

Hosting współdzielony sprawdzi się do małych projektów (stron, blogów, sklepów internetowych), w szczególności dla osób stawiających pierwsze kroki w sieci. Serwer VPS to nieco bardziej zaawansowana technologia i zdecydowanie nie dla każdego. Postaw na serwer VPS gdy masz wiedzę i umiejętności w zakresie zarządzania serwerami i potrafisz samodzielnie rozwiązać podstawowe problemy techniczne. Serwer dedykowany to natomiast własny serwer fizyczny – rozwiązanie to może być kosztowne, nie jest pozbawione wad i zanim zakupisz taki serwer – sprawdź, czy otrzymujesz w pakiecie zarządzanie. Cloud server to połączenie wydajności z dużą możliwością konfiguracji, a przede wszystkim możliwość skalowania zasobów serwera i duża elastyczność.

Mam nadzieję, że znasz już odpowiedź na pytanie które z rozwiązań jest dla Ciebie odpowiednie.

ZOBACZ TEŻ: Reklama sklepu na Amazon. Jak prowadzić kampanię reklamową na marketplace?

Spis treści:

Może Ci się spodobać także: