Dlaczego reklama nie sprzedaje? Najczęstsze przyczyny

Dlaczego reklama nie sprzedaje? Najczęstsze przyczyny

W dobie szybko rozwijającego się marketingu internetowego, łatwo popaść we frustrację. Dlaczego? Dlatego, że wiele osób bez zastanowienia wydaje pieniądze na reklamę i spodziewa się następnego dnia stu telefonów z zapytaniem o ofertę. O ile ktoś może mieć szczęście i szybko zyskać klientów w ten sposób, to w większości przypadków osiągnięcie takiego efektu w krótkim czasie graniczy z cudem. 


Po co nam reklama na Facebooku?

Zacznijmy od tego, co ma na celu promocja marki i jej produktów w sieci. Po pierwsze: reklama wcale nie ma na celu sprzedaży! Kontrowersyjne, prawda?

Reklama jest po to, aby zainteresować daną grupę docelową i przyciągnąć ją na naszą stronę. Co za tym idzie – jeśli użytkownik trafi na naszą stronę, decyzję o zakupie podejmuje na podstawie wielu czynników, niezależnych od reklamy. Potencjalny klient bierze wtedy pod uwagę cenę produktu, porównuje naszą ofertę do konkurencji oraz sprawdza opinie, jeśli są dostępne. Dlatego też nie możemy oczekiwać, że tylko dzięki reklamie od razu sprzedamy nasz produkt. 


Najczęstsze przyczyny, dlaczego reklama nie sprzedaje 

Bardzo często jest tak, że strona docelowa jest źle przygotowana – nie zawiera wszystkich informacji. Użytkownik, który dzięki reklamie na nią trafił, może szybko uciec. W takim przypadku cel reklamy został zrealizowany, a niepowodzenie konwersji “zawdzięczamy” już innym czynnikom.

Jeśli nasza reklama jest atrakcyjna i generuje duży odzew, to koniecznie musimy się upewnić, czy strona docelowa zawiera wszystkie niezbędne informacje. Często zgłaszają się do mnie klienci, którzy – przykładowo – chcą wypromować swoje konto na Instagramie. Pierwsze, co robię, to sprawdzam czy jest ono odpowiednio przygotowane, by móc je promować. Gdy wchodzę na to konto, często okazuje się że brakuje tam opisów oraz cen produktów, nie ma opinii albo zwyczajnie jest za mało postów. 

Musimy zadać sobie pytanie – dlaczego użytkownik chciałby obserwować to konto, skorzystać z naszej usługi lub kupić produkt? Jeśli nasz potencjalny klient nie może znaleźć w łatwy sposób podstawowych informacji, których z pewnością szuka, to z dużym prawdopodobieństwem szybko opuści naszą stronę. W dzisiejszych czasach, nie możemy wymagać od użytkownika, że ten sam podejmie kilka kroków w celu zdobycia informacji o firmie. Naszym zadaniem jest maksymalne ułatwienie mu przejścia przez tę ścieżkę. 


TO CIĘ ZAINTERESUJE: Jak zautomatyzować kampanie Facebook Ads?


Sposoby na skuteczną interakcję z użytkownikiem na Instagramie

Dobrym pomysłem jest zawarcie najważniejszych informacji typu cena, opinia, opis produktu w wyróżnionych relacjach na Instagramie. Oprócz zwykłej prezentacji produktów, można przykładowo udostępnić tam opinie zadowolonych klientów – to przekona naszego odbiorcę, że warto nam zaufać, tak jak zrobili to inni. Jeśli chodzi o posty, to przygotowując publikację zdjęcia na Instagramie, warto umieszczać widoczne napisy na grafice. Dzięki temu użytkownicy, którzy wejdą na naszą tablicę, od razu zauważą, czego dotyczy dany post. Bardzo ważne jest, aby dokładnie przeanalizować swoją grupę docelową. Osoba, która będzie wpisywała się w profil naszej persony, będzie mogła znaleźć informacje, które są dopasowane do jej oczekiwań. 


Kiedy można spodziewać się pierwszych efektów reklamy w Internecie? 

Efektów od dobrze przygotowanej reklamy możemy oczekiwać już na drugi dzień. ALE! Aby przygotować taką reklamę, trzeba wykonać szereg testów. Testy, które mam na myśli, to stworzenie kilku lub kilkunastu nawet reklam, dzięki którym przekonamy się, które założenia sprawdzą się najlepiej w naszej kampanii. 

Z jednej strony reklamy Google Ads, Facebook Ads, dają szybki zysk, ale z drugiej nie do końca ponieważ musimy przetestować bardzo dużo opcji – kreacji, umiejscowień, typów reklamy. 

Najgorsze, co może zrobić klient, to włączyć pierwszą reklamę, później drugą lub trzecią i po tych trzech razach stwierdzić, że nie przynosi żadnych efektów. Trzeba przetestować naprawdę bardzo dużo opcji, żeby znaleźć najlepsze rozwiązanie. Kiedy je znajdziemy i dopasujemy reklamę w 100% do odbiorcy, wówczas efekty możemy uzyskać już następnego dnia. Efektywność kampanii jesteśmy w stanie ocenić dopiero po 2-3 dniach. Jednak to również zależy od budżetu, ponieważ im większy budżet, tym więcej kliknięć może wygenerować reklama. Efekty reklamy na Facebooku sprawdzamy z panelu menedżera reklam. 


WARTO PRZECZYTAĆ: Jak używać hashtagów na Instagramie?


Czym są testy w reklamie na Facebooku?

Za wykonanie testów reklamy na Facebooku również musimy zapłacić. Testami nazywamy pierwsze reklamy, które wypuszczamy i na ich podstawie sprawdzamy, co interesuje daną grupę docelową. Przy wykonywaniu takich testów powinniśmy dużo kombinować – łączyć różne rozwiązania. Przykładowo, jeśli w jednej reklamie wykorzystaliśmy wideo, które wygenerowało nam bardzo dużo kliknięć, a w innej reklamie samo targetowanie konkretnej grupy docelowej wygenerowało nam tyle samo kliknięć, wtedy łączymy ten filmik z grupą docelową, która najlepiej nam się sprawdziła. 


Kiedy efekty kampanii reklamowej są zadowalające?

Najważniejszym wskaźnikiem, którym powinniśmy się kierować jest opłacalność, czyli rentowność reklamy. Musimy sobie obliczyć stosunek kosztów wydanych na reklamę z przychodami, które ta nam wygenerowała. Istnieją różne wskaźniki, takie jak ROAS, ROMI, ROI i inne,, którymi możemy mierzyć efektywność kampanii reklamowej. Oczywiście powinniśmy tutaj uwzględnić podatki, koszty produkcji i marżę produktu. Jeśli dojdziemy do wniosku, że reklama przynosi nam zysk to powinniśmy dalej w nią  inwestować i kontynuować prowadzenie kampanii.
Jeśli chcemy sprawdzić statystyki reklamy na Facebooku, musimy wejść w statystyki i sprawdzić klikalność reklamy – inaczej CTR – czyli stosunek wyświetleń do kliknięć. Uważa się, że wynik powyżej 1% CTR można uznać za akceptowalny i zadowalający. Oczywiście można uzyskać 2, 3 lub 4%  ale minimum to 1. Mimo to, powinniśmy celować w wyższe wartości. Kolejnym wskaźnikiem, który powinien nas interesować jest koszt kliknięcia. Dolną granicą jest 50 groszy, ale według mnie to i tak jest drogie kliknięcie. Nie da się ukryć, że wszystko zależy od branży. Przykładowo, jeśli sprzedajemy tanie przedmioty, to statystycznie więcej osób w nie klika niż w drogie sprzęty, wówczas koszt kliknięcia będzie tańszy. Jeżeli zaś sprzedajemy jakieś drogie, designerskie przedmioty, lub działamy na rynku nieruchomości i sprzedajemy mieszkania, to koszt kliknięcia w reklamę będzie już dużo wyższy, ale mimo to, cały czas opłacalny.  Trzeba mieć na uwadze fakt, że koszt kliknięcia w dużej mierze zależy od grupy docelowej. Na przykład grupa docelowa w przedziale wiekowym od 25 – 34 lat będzie grupą droższą niż grupa w wieku 18 – 24. Powodem tej rozbieżności jest to, że grupa starszych osób będzie w stanie zapłacić więcej za nasz produkt -nastolatkowie często nie posiadają własnych funduszy, więc teoretycznie nie stać ich na drogie produkty. Powodem, dla którego grupa docelowa 25-34 lat będzie droższa jest to, że więcej reklamodawców kieruje reklamy właśnie do niej. Dlatego więcej reklam konkuruje za uwagę tej grupy docelowej niż za uwagę młodszych osób w wieku 18-24 lat.


ZOBACZ TEŻ: Tego mogłeś nie wiedzieć o Facebooku. Ciekawe sztuczki, które ułatwią Ci korzystanie z serwisu

Spis treści:

Może Ci się spodobać także: