Czym jest serwer dedykowany? Wady i zalety serwerów dedykowanych

Czym jest serwer dedykowany? Wady i zalety serwerów dedykowanych

To czym jest serwer dedykowany, może wydać się z początku skomplikowane. Jednak w rzeczywistości jest to całkiem prosta koncepcja, która może nieść za sobą wiele korzyści. Przed zdecydowaniem się na konkretną usługę warto więc poznać wady i zalety serwerów dedykowanych, które mogą okazać się dla nas kluczowe.

Czym jest serwer dedykowany?

Serwer dedykowany to jedno z rozwiązań, które oferują swoim klientom firmy hostingowe. Jest on alternatywą dla hostingu współdzielonego oraz serwerów VPS. Różni się on oczywiście od pozostałych nie tylko nazwą, ale przede wszystkim swoimi osiągami i właściwościami. Serwer dedykowany można rozumieć jako wynajęcie fizycznej przestrzeni do magazynowania i zarządzania danymi.

Warto podkreślić zachowanie pełni fizycznych aspektów serwera dedykowanego, ponieważ właśnie tym różni się on od pozostałych usług. Serwery dedykowane to urządzenia, które w pełni przeznaczone są do naszego użytku. Odróżnia je to na przykład od serwerów VPS, gdzie osiągi maszyny rozdzielone są na wszystkich jej użytkowników.

Rozwiązanie to zapewnia pełen dostęp do potencjału serwera, warto więc rozważyć, np. serwery dedykowane od SEOhost.pl, które dodatkowo można w pełni dostosować do naszych potrzeb. Podobny serwer może się również opłacać, kiedy istotne będzie dla nas hermetyczne środowisko pracy.

Zalety serwera dedykowanego

Główną zaletą, jaką posiadają serwery dedykowane, jest pełna dowolność konfiguracji. Oznacza to, że nie jesteśmy ograniczeni wyłącznie do wyboru „pakietu”, jak w przypadku na przykład serwerów vps, ale możemy dowolnie dobrać każdy parametr, który będzie miał wpływ na działanie serwera.

Do wyboru użytkownika udostępnione są zazwyczaj alternatywne opcje procesora, rodzaju pamięci, przestrzeni dyskowej oraz sieci. W ramach wyboru dysku możemy zdecydować czy doinwestować w wydajniejsze rozwiązanie NVMe, czy pozostać przy standardzie SSD, a zaoszczędzone w ten sposób środki przeznaczyć na wyższej klasy procesor lub więcej pamięci RAM.

Kolejną zaletą, jaką posiadają serwery dedykowane, jest dowolność przy wyborze systemu operacyjnego. Jest to szczególnie przydatne w przypadku, kiedy jako użytkownik posiadamy licencję oraz jesteśmy zaznajomieni z konkretnym systemem. W ten sposób możemy więc wyeliminować konieczność nauczenia się pracy w narzuconym z góry nowym środowisku.

Wady serwera dedykowanego

Z drugiej strony, wadą, którą posiadają serwery dedykowane, jest właśnie ich określona fizyczna forma. Personalizacja serwera może okazać się kusząca, ale należy pamiętać, że decydując się na serwer dedykowany, nie możemy wykupić dostępu jedynie do jego fragmentu, jak w przypadku serwera vps. Zarezerwowanie dla siebie całości serwera automatycznie łączy się z koniecznością wykupienia dostępu do całości przestrzeni.

To jaki serwer będzie dla nas odpowiednim rozwiązaniem, zależało będzie w głównej mierze od naszych indywidualnych potrzeb i oczekiwań. Znając wady i zalety serwerów dedykowanych, podjęcie świadomej decyzji powinno być łatwiejsze. Warto się więc skupić na głównym wyróżniku serwera dedykowanego, czyli możliwości pełnej konfiguracji i zadać sobie pytanie, czy jest nam potrzebne dokładnie to.

Spis treści:

Może Ci się spodobać także:

Używamy plików cookie, aby zapewnić najlepszą jakość korzystania z naszej witryny. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.